Zapraszam Cię do zanurzenia się w świat swoich wartości. W dzisiejszym wpisie otrzymasz propozycję aż siedmiu ćwiczeń wspierających w określeniu tego, na czym najbardziej zależy Ci w życiu. Zaangażowanie się w działania wspierające realizację określonych w ten sposób wartości to droga do życia wypełnionego sensem, spełnieniem i poczuciem pełni.
Wyobraź sobie swoje 80-te urodziny:
Dwie lub 3 osoby wygłaszają przemowy o tym, co sobą reprezentujesz, co dla nich znaczysz, jaką rolę odegrałaś w ich życiu. W idealnym świecie, gdybyś przeżyła swoje życie, będąc takim człowiekiem, jakim chciałabyś być, co byś usłyszała o sobie od przemawiających? (kogo wybrałaś na przemawiających – na czyjej opinii Ci zależy?) Pamiętaj, by wstępnie ocenić, czy osoba, jaką chciałabyś być nie jest wybrana za zasadzie nieakceptowania swojej natury i braku miłości do siebie. To powinna być osoba, którą pragniesz być na zasadzie najlepszej wersji samej siebie, rozwijania w pełni swojego potencjału itd. , po przepracowaniu żałoby za osobą, którą nigdy nie będziesz – odesłać do artykułu na blogu tożsamości.
Czuły punkt:
Przywołaj w myślach jakieś intensywne, rozczulające wspomnienie i nawiąż kontakt z pojawiającymi się emocjami. Co takiego istotnego / ważnego wiąże się z tym wspomnieniem?
Rozdrażnienie:
Co takiego w zachowaniu innych ludzi spotyka się z Twoją dezaprobatą? Co Ci się w ich zachowaniu nie podoba? Jak inaczej byś się zachowywała, gdybyś była na miejscu tych ludzi? Czemu jest to dla Ciebie ważne?
Przeoczanie:
Z jakich ważnych obszarów życia zrezygnowałaś albo jakie przeoczyłaś ze względu na brak gotowości?
Marzenia z dzieciństwa:
Jak wyobrażałaś sobie swoje przyszłe życie, gdy byłaś dzieckiem? O czym marzyłaś?
Brak ograniczeń:
Wyobraź sobie, że budzisz się rano w takim świecie, w którym:
a) masz nieograniczone środki finansowe
b) zyskujesz akceptację, miłość, szacunek i podziw wszystkich ludzi na świecie, niezależnie od tego co robisz i mówisz
c) żadne bolesne myśli, uczucia czy myśli nie mają na Ciebie wpływu
Co byś zrobiła ze swoim życiem? Jak traktowałabyś innych? Co byś zaczęła, a co przestała robić? Co robiłabyś częściej / rzadziej / inaczej?
Wersja druga:
Co czujesz, że najmocniej ogranicza Cię w pełnym, autentycznym byciu sobą i życiu tak, jak naprawdę pragniesz? Jeśli pokonałabyś to ograniczenie (osiągnęła ten cel), to jakbyś się w wyniku tego zmieniła? Co robiłabyś od tego czasu inaczej? Jak inaczej zachowywałabyś się wobec przyjaciół, rodziny, znajomych, klientów i innych osób? A jak wobec samej siebie?
Zmartwienia jako przejaw troski:
O co, jak pokazują twoje obawy, zmartwienia i niepokoje, się troszczysz? Co jest – jak przypominają – dla Ciebie bardzo ważne?
Okazuj współczucie wobec siebie:
„Połóż dłoń tam, gdzie najintensywniej odczuwasz to uczucie, i zobacz, czy potrafisz się wokół niego otworzyć… Trzymaj je delikatnie”
Poszerzaj świadomość:
„Zauważ to uczucie, Zauważ też swój oddech… I zauważ swoje ciało. Zauważ także pomieszczenie wokół siebie. Zauważ, że wiele się dzieje”
O AUTORCE
Nazywam się Małgorzata Pawlińska. Jako psycholog, coach ICF oraz licencjonowany konsultant i trener Odporności Psychicznej - pomagam kobietom będącym SP (SP – Sensitive Person) odnaleźć i rozwijać w życiu 3 SP: SPokój, SPójność, SPełnienie.
Kochana Małgosiu Twoje wysiłki, wiedza i otwartość na drugiego zagubionego w czasie i przestrzeni człowieka jest czym fantastycznym. To, że udostepniasz vebinary za darmo jest w obecnym czasie, czymś rzadko spotykanym. Twój głos, delikatna uroda i mówienie o czymś, czego sama doświadczasz są strzałem trafiającym prosto w serce. Bardzo Ci za to dziękuję. Jesteś kochana.
Dziękuję bardzo, Ściskam :*
Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!
Dziękuję za informację zwrotną. Będę miała na uwadze ten komentarz i dołożę starań w przyszłości, by pisać jak najprzystępniejszym językiem 🙂 Pozdrawiam 🙂